Olej z orzechów włoskich – zdrowotne właściwości
Ukryty pod twardą łupiną orzech swoim wyglądem przypomina ludzki mózg. Dlatego właśnie uważano, że jego miąższ ma działanie lecznicze przy chorobach umysłowych, poprawia pamięć ,koncentracje i usprawnia lepsze myślenie. Wytłaczany Na Zimno z niego olej, choć obecnie niedoceniany, przez lata był stosowany przez Greków i Rzymian jako środek leczniczy niesamowicie wygładzający zmarszczki na cerze-zapobiega starzeniu się skurze,oraz na stany zapalne nerek , kamienie żółciowe.
Dla każdego coś dobrego
Jedna łyżka oleju orzechowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na kwasy omega-3. Jest on również bogaty w witaminy A , B,E i K . Ta druga odpowiedzialna jest za regenerację układu nerwowego, dlatego olej ten ma działanie przeciw stresowe. Natomiast zawarta w nim witamina E korzystnie wpływa na skórę. Dzięki swoim właściwościom opóźnia procesy starzenia, zapobiega pojawianiu się zmarszczek, a także eliminuje egzemę i łuszczycę. Co więcej, olej orzechowy ma także działanie obniżające ciśnienie i cholesterol. Ten rodzaj tłuszczu poleca się więc osobom, które mają problemy z sercem. Działa także przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo.
Sposób na orzecha
Charakterystyczny, orzechowy smak i delikatna karmelowa nuta. Taka kombinacja sprawia, że olej z orzecha włoskiego idealnie pasuje do sałatek, sosów czy dressingów. Wszelkie smażenie nie wchodzi w grę. Przy wysokiej temperaturze traci on bowiem aromat, a jego smak staje się gorzki. Często jest natomiast wykorzystywany podczas przygotowywania potraw kuchni chińskiej, włoskiej oraz francuskiej. Stanowi również doskonały dodatek do racuchów, naleśników, a także ciast i deserów.
Ten rodzaj oleju powstaje w wyniku tłoczenia na zimno ziaren orzechów. Dzięki temu zachowuje on pełną zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się w krajach śródziemnomorskich, takich jak Francja czy Włochy, w Polsce jest jeszcze mało popularny . Należy jednak pamiętać, że olej z orzechów włoskich szybko jełczeje, dlatego po otwarciu nie należy go długo przechowywać. Najlepiej trzymać go w temperaturze pokojowej lub nieco niższej – zimna lodówka mu nie sprzyja.
Nie tylko do jedzenia
Swoje zastosowanie olej orzechowy znajduje również w kosmetyce – nadaje skórze miękkość i sprężystość. Działanie oleju orzechowego wygładzające cerę było znane już w XVI wieku. Zawiera on kwasy tłuszczowe, istotne dla zachowania pięknego wyglądu. Doskonale nadaje się do nawilżania wysuszonych dłoni oraz jako krem pod oczy.
Zastosowania pielęgnacyjne
Olej z orzechów włoskich może pomóc w zredukowaniu i ukojeniu większości stanów zapalnych na ciele. Posiada również liczne właściwości ochronne i regeneracyjne. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
1. Olej z orzechów włoskich Na Zimno Tłoczony stosowany dla ochrony skóry
Naturalny olej z orzechów włoskich można stosować bezpośrednio na skórę, w nierozcieńczonej postaci. Jego regularne stosowanie już w niewielkiej ilości może przynieść skórze następujące korzyści:
Redukcję przedwczesnych oznak starzenia – regularnie stosowany na skórę dojrzałą i ze skłonnością do zmarszczek przynosi bardzo dobre efekty odmładzające. Jest Idealny do pielęgnacji obszarów, gdzie skóra jest bardzo cienka i podatna na powstawanie drobnych bruzd i zmarszczek.
Łagodzenie infekcji grzybiczej skóry – stosowany do leczenia zakażeń grzybiczych i problemów dermatologicznych, takich jak grzybica stóp czy kandydoza pozwala na szybsze dojście do zdrowia i zapobieganie nawrotom problemów.
Chronienie skóry przed niszczącym i chorobotwórczym działaniem wolnych rodników – systematyczne stosowanie oleju z orzechów włoskich na skórę pozwala ochronić organizm przed związkami oksydacyjnymi znajdującymi się w podskórnej warstwie tłuszczu.
2. Pielęgnacja włosów i skóry głowy
Naturalny olej z orzechów włoskich może być bezpośrednio stosowany na włosy, aby nadać im przyjemnej gładkości i naturalnego połysk. Sporo większe korzyści dla własnego wyglądu można uzyskać poprzez zastosowanie oleju z orzechów włoskich w diecie. Głównie z powodu zawartych w nim wysokich poziomów kwasu linolowego omega-6. Kwas tłuszczowy omega – 6 działa jako naturalny i skuteczny czynnik wspomagający wzrost włosów. Z kolei jego niedobór może prowadzić do zahamowania i wolniejszej odbudowy struktury. Regularne stosowanie oleju z orzechów włoskich w dawce około 1-3 g dziennie może większości ludzi przynosić bardzo pozytywne efekty.
Aby stworzyć bogatą maskę do włosów warto dodawać do niego żółtka jaja. Składniki odżywcze pochodzące z kurzych jaj będą lepiej wchłaniane w skórę głowy w obecności zdrowych kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju z orzechów włoskich. Ten z kolei wnika głęboko w mieszki włosowe i zwiększa zawartość białka. Jako że nasze włosy przede wszystkim składają się z białek i wody, taka kuracja bardzo im pomaga.
3. Orzech olej do masażu
Prosty masaż olejem z orzechów włoskich łagodzi wszelkie bóle artretyczne i bóle mięśni. Olejek ten jest naturalnym środkiem przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Dość dobrze się wchłania i ma przyjemny zapach dlatego może myć stosowany bezpośrednio na ciało.
Zastosowania dietetyczne i zdrowotne
Spożycie oleju w diecie pomaga radzić sobie lepiej ze stresem, a także pozwala w naturalny sposób poprawić zdolności umysłowe. Można go dodawać do bardzo wielu potraw doskonale wzbogacając ich smak, aromat oraz właściwości odżywcze.
4. Olej z orzechów włoskich w przepisach kulinarnych
Naturalny olej orzechowy jest stosowany w dość wielu recepturach, pochodzących głównie z obszaru Morza Śródziemnego oraz Azji Środkowej. Często znajduje zastosowanie w wyrobach cukierniczych, a także jako cenny dodatek do sosów sałatkowych lub jako aromat do chleba domowej roboty. Dzięki jego obecności w potrawie mamy możliwość dostarczyć organizmowi przede wszystkim wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega-6.
5. Olej z orzechów włoskich poprawia zdrowie wątroby
Organiczny olej z orzechów włoskich może skutecznie pomagać stłuszczonej wątrobie, zatrzymując w niej lipidy. Akumulacja tłuszczu w komórkach wątroby pozwala ją odciążyć, jednak nie powinna być zbyt duża. Ludzie zmagający się z poważną chorobą, jaką niewątpliwie jest zapalenie wątroby, powinni jednak unikać stosowania oleju wewnętrznie. Szczególnie, kiedy wątroba jest słaba i ma wyraźne problemy z przetwarzaniem substancji odżywczych z pożywienia.
6. Olej z orzechów włoskich obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu
W wyniku badań ustalono, że zastosowanie oleju z orzechów włoskich i podawanie go w formie dwie łyżeczki dziennie przez 45 dni, pozwoliło zmniejszyć poziom trójglicerydów (TG) we krwi aż o 33%, co należy uznać za bardzo znaczącą poprawę. Można korzystać z jego dobrodziejstw również poprzez regularne stosowanie oleju z orzechów włoskich w zimnych daniach. Należy bowiem pamiętać, że gdy będzie on podgrzewany, straci wiele ze swojej wartości odżywczej oraz wspaniałej mocy antyoksydacyjnej. Olej z orzechów włoskiego pomaga również pozbyć się nadmiaru cholesterolu.
Inne zastosowania
Organiczny olej z orzechów włoskich to naturalny i zupełnie nietoksyczny środek, który może być wykorzystywany przy wielu pracach domowych. Często stosuje się go jako nie emitujący szkodliwych oparów i skuteczny rozcieńczalnik, który pozwala oczyszczać z wielu typów farb. Substytutem oleju orzechowego do tego zastosowania jest lniany olej, który jest relatywnie tańszym olejem.
Oleju z orzechów włoskich można również użyć do zabezpieczenia drewnianych powierzchni. W tym celu należy wymieszać 1/3 oleju z orzechów włoskich z 2/3 wosku pszczelego. Zastosowanie tej mieszanki do polerowania drewnianych elementów, takich jak blaty, zabawki, uchwyty, meble, czy deski do krojenia, pozwoli nadać im pięknego i naturalnie błyszczącego wykończenia.